fbpx

Lalka – niezbędna zabawka w kształtowaniu światopoglądu chłopca

Lalka – niezbędna zabawka w  kształtowaniu światopoglądu chłopca

Żyjemy w Polsce – kraju, w którym stereotypy płciowe i klasyczne patriarchalne wartości kulturowe są bardzo silne.

W dalszym ciągu przekazywane są one z pokolenia na pokolenie. Mężczyźni są uprzywilejowani, a to, co męskie, jest uważane przez wielu za lepsze. To zaś, co kobiece – za gorsze.

Pomimo rosnącej świadomości, nadal większość ludzi uważa, że dziewczynki powinny być opiekuńcze i delikatne. Za to chłopcy mają być twardzi, zaradni i męscy. Na szczęście na światopogląd dziecka decydujący wpływ mają jego rodzice. Dlatego, to oni powinni przekazywać swoim dzieciom odpowiednie wartości. Początkowy rozwój dziecka jest bardzo mocno stymulowany zabawkami. Jak pokazywać równość za pomocą zabawek? W bardzo prosty sposób: kupując dla chłopca lalkę a dziewczynce samochód.

 

Jaką moc kryje w sobie lalka?

Zabawa lalką nie tylko pomaga przełamać wspomniane wyżej stereotypy płciowe, ale również rozwija sferę emocjonalną i społeczną. Odwzorowując zachowanie rodzica, dbając o lalkę – bobasa, o jego potrzeby (karmienie, przewijanie, usypianie) chłopczyk uczy się opiekuńczości i wrażliwości na czyjeś potrzeby. Taka edukacja zaprocentuje łatwością nawiązywania kontaktów międzyludzkich w życiu dorosłym. Zabawa lalką również pomoże oswoić się z emocjami, które mogą towarzyszyć dziecku podczas pojawienia się w domu młodszego rodzeństwa.

Taka zabawa świetnie rozwija umiejętności związane z motoryką małą. Maluch uczy się cierpliwości i precyzji. Czynności związane z przebieraniem bobasa, ubieraniem i rozbieraniem, stanowią nie lada wyzwanie. Doskonali umiejętność zapinania i rozpinania rzepów, zamków, guzików, oraz poznaje strony: lewą i prawą. Poznaje wartość i znaczenie czynności pielęgnacyjnych i samoobsługowych. Dzięki temu sam chętniej stanie się samodzielny w zakładaniu różnych części swojej garderoby.

Kupno lalki dla chłopca może się wiązać z uprzedzeniami otoczenia, w którym funkcjonuje rodzina. Mądrość rodziców, ich przekonanie w słuszność podjętej decyzji powinno być niezachwiane i odczuwalne dla malucha, który w żadnym momencie nie może poczuć zażenowania związanego z „dziewczyńską” zabawką. Dziecko ma prawo bawić się zarówno samochodami, jak i lalkami, by jego zwykła dziecięca ciekawość świata została zaspokojona.

 

Lalka dla chłopca – atrybut zmiany? O tak!

Żyjemy w kraju przesiąkniętym tradycją. To, co w krajach skandynawskich jest normą (uniseksowe zabawki, wychowanie równościowe), w Polsce wciąż budzi kontrowersje. Utknęliśmy w krzywdzących, zabawkowych stereotypach, zamiast słuchać pragnień dziecka. To od świadomych rodziców zależy czy ich dziecko wyrośnie na tolerancyjnego człowieka mającego właściwy system wartości. Chłopięce zabawy lalkami mają sporo potencjału i w niczym nie ujmują chłopcom męskości. Jeśli chcemy, by w przyszłości nasi synowie budowali zdrowe, partnerskie relacje z ludźmi wokół siebie sprezentujmy im w dzieciństwie lalkę. Tak po prostu. Zróbmy to i sprawdźmy, co się zadzieje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *