fbpx

Pierwsza lala w życiu małego człowieka – znasz jej wartość?

Pierwsza lala w życiu małego człowieka – znasz jej wartość?

Pierwsza lala – dobry wybór ma znaczenie

Zapewne wielu z nas, patrząc na uginające się pod ciężarem zabawek półki sklepowe czy bogate oferty w sklepach internetowych, trudno uwierzyć, że zaledwie dekady temu, laleczka uszyta własnoręcznie przez mamę czy babcię była spełnieniem marzeń. Nasza rzeczywistość przeobraziła się nie do poznania. Na szczęście nasze potrzeby już nie tak bardzo. Nasze maluchy, gdy przychodzą na świat, wciąż potrzebują dokładnie tych samych elementów co kiedyś: miłości, czułości, pożywienia, higieny i zabawek. Beztroski okres lat dziecięcych trwa dość długo, a rolą dorosłych jest realizacja potrzeb swoich pociech. Poza podstawowymi potrzebami najczęściej realizujemy potrzebę rozwoju poprzez zabawę. Zabawa to uruchamianie wyobraźni i tworzenie świata, w którym lalki odgrywają ważną rolę.

 

Jaką lalę wybrać dla niemowlaka?

Okres niemowlęcy wiąże się z zapewnieniem maluszkowi otoczenia wypełnionego miękkością. Dla bardzo małego dziecka lala – szmacianka jest najczęściej kupowaną pierwszą lalą. Najlepsza laleczka, nadająca się nawet dla niemowlaka, powinna być miękka, uszyta z naturalnych, wytrzymałych tkanin takich jak len czy bawełna. Należy zwrócić szczególną uwagę na sposób wykonania lali i elementy, z których się składa. Ze względów bezpieczeństwa nie powinna posiadać drobnych elementów, które w przypadku oderwania mogłyby zostać połknięte przez maluszka. Świetnie się sprawdzą lale z ręcznie wyszytymi oczami i buzią. Warto również sprawdzić czym jest lala wypełniona i tutaj najlepiej sprawdzi się antyalergiczna kulka silikonowa.

W pierwszych chwilach życia taka laleczka może pełnić funkcję przytulanki, potrzebnej do spokojnego zasypiania, ale wraz ze wzrostem dziecka ta rola będzie ewaluować. Laleczki z materiału są uwielbiane ze względu na ich miękkość. Plastikową, twardą lalę trudno jest przytulić i spanie z nią nie należy do najwygodniejszych. Co więcej, szmaciane lale najczęściej wychodzą spod rąk utalentowanych rękodzielników, którzy w swoje dzieło wkładają dużo serca, a to zdecydowanie wartość dodana. Oferty laleczek szmacianych są różnorodne i warto zwrócić uwagę na dostępne akcesoria, gdyż w przyszłości można dokupić na przykład zestawy ubranek. Przytulanka zamienia się wówczas w prawdziwą uczestniczkę zabaw. Na tym najwcześniejszym etapie nie ma sensu kupowanie skomplikowanych w obsłudze lalek. Lalki mające wiele funkcji (śpiewające, mówiące, siusiające, pijące mleko) nadają się dla starszych dzieci. Na początek warto kupić przytulankę, która będzie dawać maluszkowi poczucie bezpieczeństwa, w późniejszym okresie rozwijać pomysłowość i kreatywność, a także stanowić piękną ozdobę dziecięcego pokoiku.

 

Pierwsza lala w życiu dziecka – dlaczego jest ważna?

Wybierając pierwszą laleczkę dla swojego dziecka, musimy wziąć pod uwagę wiek dziecka i jego potrzeby. Nasza decyzja jest szalenie ważna, gdyż właściwy wybór, może oznaczać znalezienie ulubionej zabawki naszej pociechy. Na początkowym etapie lala – przytulanka daje poczucie bezpieczeństwa, pomaga przy zasypianiu czy uspokajaniu maluszka. W miarę wzrostu dziecka jej rola się zmienia. Maluchy obserwując rodziców, którzy są dla nich wzorem do naśladowania, pragną upodobnić się do nich pod każdym względem. Dlatego też, marzą o tym, aby zostać rodzicem małego dzidziusia.

Świetnym pomysłem na ten etap rozwoju będą lalki – bobasy. Dobrym wyborem będą anatomiczne laleczki, które nie fałszują rzeczywistości i posiadają elementy charakterystyczne dla budowy poszczególnej płci. Świetnie sprawdzą się laleczki Miniland – bobasy, które nie mają włosów, jedynie rzeźbienie w winylu imitujące włosy i są przeznaczone dla dzieci od 10 miesiąca życia. Laleczki te posiadają charakterystyczne dla bobasów fałdki na pulchnych nogach i rękach oraz szczegóły takie jak: paznokcie, pępek, narządy płciowe, sutki. Większa wersja tych laleczek ma fryzury z łatwych do rozczesania, przyszywanych włosów. Lalki różnią się płcią, co pozwala dzieciom na poznanie, akceptację i zrozumienie różnic anatomicznych już na wczesnym etapie rozwoju.

 

Właściwa lalka rozwija i kształtuje emocje dziecka

Bawiąc się w dom i wykorzystując lalki anatomiczne, maluchy mogą odgrywać rolę syna, taty, dziadka, brata, a nie tylko córki, mamy, babci, siostry. Dziewczynka może ją myć, przewijać, karmić czy ubierać. Małe dziewczynki zazwyczaj bardzo lubią małe dzieci i często marzą o tym, żeby w dorosłym życiu zostać przedszkolanką lub nauczycielką. Marzenie to realizują w zabawie, ćwicząc opiekuńczość, troskliwość i cierpliwość na lalkach. Lalki oddziaływają na wyobraźnię, gdyż dziecko aranżuje w zabawie przeróżne, często podpatrzone, sytuacje, które są udziałem laleczek.

Lalki rozwijają mowę, gdyż podczas wspomnianych sytuacji zachodzi dialog między uczestnikami. Właściwie dobrana lalka podniesie wspomniane kompetencje społeczne dziecka oraz pomoże rozwinąć zdolności manualne dziecka. Bardzo ważna rolę odgrywają ubranka. Dostępne są dodatkowe zestawy ubranek, które rozwijają motorykę małą (o której znajdziesz informację w tym artykule). Dzieci rozbierając i ubierając lalki, ćwiczą paluszki, całe dłonie, precyzję, która jest tak niezbędna przy późniejszej samoobsłudze.

 

Zabawa lalkami Miniland poszerza światopogląd

Wprowadza zjawisko wielokulturowości. Lalki odzwierciedlają różne typy urody charakterystyczne dla danej rasy ludzkiej. Wśród lalek Miniland znajdziemy Europejkę, Azjatkę, Latynoskę, Afrykankę i wszystkie z odpowiednikami męskimi. Różnią się nie tylko kolorem skóry, ale także włosów, kształtem oczu oraz rysami twarzy. Nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej zróżnicowane i lalki o różnym wyglądzie stanowią pretekst do rozmowy na temat równości zarówno pod względem kultury, płci, jak i rasy, oraz szeroko pojętej tolerancji. Szerzej na ten temat przeczytasz tutaj.

 

Lala to wartość emocjonalna

Zarówno przytulanki, jak i lalki Miniland baby – bobasy świetnie się sprawdzą jako prezenty na przyjęcie baby shower lub na roczek maluszka. Starsze dziecko możemy obdarować większą wersją Miniland. Laleczka nadaje się zarówno dla dziewczynki, jak i chłopca. On też niesamowicie wiele zyska, bawiąc się lalką, o czym była mowa tutaj.

Wybór pierwszej lalki dla maluszka nie będzie łatwy. Na rynku dostępnych jest mnóstwo fantastycznych modeli, z których każdy zachwyca swoim urokiem. Kolejność jest już znana:

  1. szmacianka – Przytulanka,
  2. lalka Miniland bobas,
  3. większa laleczka Miniland.

Przytulanka będzie towarzyszką dziecka od najmłodszych lat. Stanie się wspaniałą przyjaciółką do przytulania. Starsze dziewczynki z radością zajmą się lalą bobasem. Będą karmić go butelką, przewijać, wozić w wózeczku, przebierać i opiekować się nim jak prawdziwa mama. Dlaczego pierwsza lala jest tak ważna? Pomijając aspekty rozwojowe, pierwsza laleczka należy do tych zabawek, które wspominamy z sentymentem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *